Nyt for­e­nings­sam­ar­bej­de i Vejle: Lo­ka­le for­e­nin­ger skal bi­dra­ge til at løfte børne-​ og un­gei­dræt­ten i Dan­mark

Nyt foreningssamarbejde i Vejle: Lokale foreninger skal bidrage til at løfte børne- og ungeidrætten i Danmark
De to klub­ber glæ­der sig til at komme i gang med sam­ar­bej­det.
DIF fort­sæt­ter med at finde spy­d­spids­for­e­nin­ger, der skal tegne ’Frem­ti­dens Idræt for Børn og Unge’ i det hi­sto­ri­ske part­ner­skab med A.P. Møl­ler Fon­den. For­e­nin­ger­ne er sat sam­men til lo­ka­le klyn­ger, og i Vejle skal Vejle Bold­klub og Vejle Hånd­bold­klub sam­ar­bej­de om at ud­vik­le deres idræts­mil­jø­er.
Profilbillede af Jonas Hjortdal.
AF: Jonas Hjort­dal
8. jun. 2024
DIF fort­sæt­ter med at finde spy­d­spids­for­e­nin­ger, der skal tegne ’Frem­ti­dens Idræt for Børn og Unge’ i det hi­sto­ri­ske part­ner­skab med A.P. Møl­ler Fon­den. For­e­nin­ger­ne er sat sam­men til lo­ka­le klyn­ger, og i Vejle skal Vejle Bold­klub og Vejle Hånd­bold­klub sam­ar­bej­de om at ud­vik­le deres idræts­mil­jø­er.

Med flere end 800.000 med­lem­mer under 18 år er Dan­marks Idræts­for­bund (DIF) den stør­ste børne-​ og un­ge­or­ga­ni­sa­tion i Dan­mark.

For at skabe endnu bedre idræts­mil­jø­er for børn og unge har DIF med støt­te fra A.P. Møl­ler Fon­den star­tet ’Frem­ti­dens Idræt for Børn og Unge’, og er nu i gang med at an­sæt­te en række børne-​ og un­ge­ansvar­li­ge, der skal hjæl­pe for­e­nin­ger til at styr­ke ar­bej­det med børn og unge. Blandt andet i Vejle, hvor Vejle Bold­klub og Vejle Hånd­bold­kluber ud­valgt til at være så­kald­te spy­d­spids­for­e­nin­ger i pro­jek­tet.

“Vi ved, at de gode vaner ud­vik­les tid­ligt. Der­for vil vi meget gerne ind og have fat i bør­ne­ne så tid­ligt som mu­ligt, og meget gerne også dem, der ikke er børn af hånd­bol­din­ter­es­se­re­de og der­for kom­mer af sig selv. Der­for glæ­der vi os til at få nogle mus­k­ler til for ek­sem­pel at ar­bej­de tæt­te­re sam­men med fol­ke­sko­ler­ne. Det er ikke så mange idrætslæ­re­re i kom­mu­nen, der er så stær­ke til hånd­bold, så vi ser et stort po­ten­ti­a­le,” siger Lotte Dam­kjær, der er for­mand i Vejle Hånd­bold­klub.

Fort­sat ufor­løst po­ten­ti­a­le
Klyn­gen i Vejle er en af de før­ste of­fent­lig­gjor­te klyn­ger i Re­gion Syd­dan­mark og i DIF er der store for­vent­nin­ger til ar­bej­det.

”Vi ser spæn­den­de po­ten­ti­a­ler i vores kom­men­de klyn­ge i Vejle. Vi ved, at de har en stor lyst til at ar­bej­de med både de helt små og til­med se på hvor­dan man kan flere af de unge en­ga­ge­re sig i det fri­vil­li­ge ar­bej­de. De to for­e­nin­ger er mar­kan­te lo­ka­le for­e­nin­ger, og vi ved, at de også har lyst til at ud­bre­de deres er­fa­rin­ger, så­le­des andre for­e­nin­ger i lo­ka­l­om­rå­det kan lære og drage nytte af deres er­fa­rin­ger i pro­jek­tet ” siger Mar­tin Bro, der er fag­lig leder for de kom­men­de børne-​ og un­ge­ansvar­li­ge.

Netop et ge­ne­relt løft af børne-​ og un­ge­om­rå­det in­klu­si­ve de fri­vil­li­ge kræf­ter er noget, som man har sær­ligt fokus på i spy­d­spids­ar­bej­det:

“Vi har en hold­ning til, at vi gerne vil vise vores børn og unge alle sider af for­e­nings­li­vet. Både give dem de so­ci­a­le kom­pe­ten­cer og få dem ud og op­le­ve, hvor godt man får det både i hoved og krop, når man rører sig. Vi vil også rig­tig gerne have fat i de unge men­ne­sker på 12-13 år og be­gyn­de at in­te­gre­re dem i træ­ner­ud­dan­nel­ser og lære dem fri­vil­lig­heds­prin­cip­per. Vise dem, hvad de får ud af det, som kan kon­kur­re­re med et fri­tidsjob. Der­for bli­ver det su­per­godt at få flere hæn­der,” siger Lotte Dam­kjær.

Fakta om spy­d­spids­ar­bej­det:

  • I 2023 og 2024 ud­pe­ges et antal for­e­nin­ger til at være spy­d­spids­for­e­nin­ger, hvor der skal ud­vik­les og op­sam­les viden om de suc­ces­ful­de børne-​ og un­ge­mil­jø­er
  • For­e­nin­ger­ne sæt­tes sam­men af 2-3 for­e­nin­ger lo­kalt, der skal sam­ar­bej­de om ud­vik­lin­gen
  • Ak­tu­elt er der 7 klyn­ger i gang i Re­gion Midtjyl­land og 5 i Re­gion Sjæl­land, mens der i løbet af 2024 vil blive lavet klyn­ger i Re­gion Nord­jyl­land, Re­gion Syd­dan­mark og Re­gion Ho­ved­sta­den.
  • Hver for­e­nings­klyn­ge får til­delt en børne-​ og un­ge­ansvar­lig, der skal stå for at drive ud­vik­lings­ar­bej­det og sørge for er­fa­rings­de­ling
  • I Vejle er det Vejle Hånd­bold­klub og Vejle Bold­klub

Fakta om Frem­ti­dens Idræt for Børn og Unge:

  • A.P. Møl­ler Fon­den har be­vil­get 85 mio. kr. til pro­jek­tet ’Frem­ti­dens idræt for børn og unge’, der er ud­vik­let af og dri­ves af Dan­marks Idræts­for­bund.
  • ‘Frem­ti­dens idræt for børn og unge’ er et am­bi­tiøst og om­fat­ten­de pro­jekt, som løber over de næste fem år.
  • Dan­marks Idræts­for­bund er pa­raply­or­ga­ni­sa­tion for 62 dan­ske spe­ci­al­for­bund.
  • Under Dan­marks Idræts­for­bund er der i runde tal 6.000 børne-​ og ung­doms­for­e­nin­ger og 800.000 med­lem­mer under 18 år. 
  • Pro­jek­tind­sat­ser­ne er mange under føl­gen­de over­skrif­ter: øge ka­pa­ci­te­ten, træ­n­er­løf­te og triv­sel, in­vol­ve­ring og re­k­rut­te­ring samt syn­lig­hed og vi­den­de­ling.  
  • Se mere om pro­gram­met: www.dif.dk/bor­nogun­ge

DANSKE OLYMPISKE PARTNERE

PARTNERE

IOC´s TOPPARTNERE