Hockey, håndbold og gymnastik: Slagelse-foreninger skal bidrage til at løfte børne- og ungeidrætten i Danmark

Danmarks Idrætsforbund har fundet de første foreninger, der skal tegne ’Fremtidens Idræt for Børn og Unge’ i det historiske partnerskab med A.P. Møller Fonden. Foreningerne er sat sammen til lokale klynger, og i Slagelse skal Slagelse Gymnastikforening, Slagelse Hockey Klub og Slagelse Håndboldklub samarbejde om at få flere børn og unge aktive i foreningerne og styrke de nuværende idrætsmiljøer.
29. aug. 2023
Danmarks Idrætsforbund har fundet de første foreninger, der skal tegne ’Fremtidens Idræt for Børn og Unge’ i det historiske partnerskab med A.P. Møller Fonden. Foreningerne er sat sammen til lokale klynger, og i Slagelse skal Slagelse Gymnastikforening, Slagelse Hockey Klub og Slagelse Håndboldklub samarbejde om at få flere børn og unge aktive i foreningerne og styrke de nuværende idrætsmiljøer.

Med flere end 800.000 medlemmer under 18 år er Danmarks Idrætsforbund (DIF) den største børne- og ungeorganisation i Danmark.

For at skabe endnu bedre træningsmiljøer for børn og unge har DIF med støtte fra A.P. Møller Fonden startet ’Fremtidens Idræt for Børn og Unge’, og nu er man klar til at ansætte de første børne- og ungeansvarlige, der skal hjælpe foreninger til at styrke arbejdet med børn og unge. Blandt andet i Slagelse, hvor Slagelse Håndboldklub, Slagelse Gymnastikforening og Slagelse Hockey Klub er udvalgt til at være såkaldte spydspidsforeninger i projektet.

”Vi har en klar målsætning om at få flere medlemmer i foreningen, og der kommer projektet her forhåbentlig til at være en stor hjælp. Vi skal blandt andet bruge de ekstra hænder til at styrke vores samarbejde med dagtilbud og skoler. Og så skal vi blive endnu bedre til at skabe de sociale aktiviteter, der er så vigtige for at fastholde børn og unge og skabe et fantastisk fællesskab på tværs af årgange,” siger formand Trine Moll fra Slagelse Hockey Klub, der deltager som én af de tre foreninger.

Fortsat uforløst potentiale
De første foreninger er udvalgt i Midtjylland og Sjælland, og i DIF er der store forventninger til arbejdet.

”Vi synes virkelig, at det er et stærkt felt, vi lægger ud med. Vi er gået efter foreninger fra mange forskellige idrætter og af forskellig størrelse, så det spejler hele vores idrætsbillede. Fælles for foreningerne er, at de har resurser og overskud til at udvikle sig og varetage en ansættelse. Foreningerne i Slagelse har store ambitioner på børne- og ungeområdet og vil gerne være endnu mere attraktive for både børn og unge, men også for deres frivillige trænere- og instruktører samt lokale institutioner, SFO’er og skoler – noget som mange foreninger gerne vil lykkes med i Danmark. Derfor vil både foreningerne selv, men også andre foreninger i Danmark forhåbentlig få gavn af det udviklingsarbejde, som der igangsættes i Slagelse,” siger Martin Bro, der er faglig leder for de kommende børne- og ungeansvarlige.

I Slagelse Hockey Klub håber man særligt, at den nye satsning kan være med til at skaffe flere frivillige hænder i foreningen, så der kan sættes strøm til de store ambitioner i foreningen.

”Vi har masser af gode idéer, men vi mangler hænder. Forældre sætter i dag mere bare deres børn af til idræt i stedet for at give en hånd med. Vi håber, at vi kan få god gavn af et tættere samarbejde med andre foreninger i byen og lære af hinanden,” siger Trine Moll.

Fakta om spydspidsarbejdet:

  • I 2023 og 2024 udpeges et antal foreninger til at være spydspidsforeninger, hvor der skal udvikles og opsamles viden om de succesfulde børne- og ungemiljøer
  • Foreningerne sættes sammen af 2-3 foreninger lokalt, der skal samarbejde om udviklingen
  • I Region Sjælland bliver der mellem 5-7 klynger
  • Hver foreningsklynge får tildelt en børne- og ungeansvarlig, der skal stå for at drive udviklingsarbejdet og sørge for erfaringsdeling
  • I Slagelse er de deltagende foreninger Slagelse Hockey Klub, Slagelse Gymnastikforening og Slagelse Håndboldklub

Fakta om Fremtidens Idræt for Børn og Unge:

  • A.P. Møller Fonden har bevilget 85 mio. kr. til projektet ’Fremtidens idræt for børn og unge’, der er udviklet af og drives af Danmarks Idrætsforbund.
  • ‘Fremtidens idræt for børn og unge’ er et ambitiøst og omfattende projekt, som løber over de næste fem år.
  • Danmarks Idrætsforbund er paraplyorganisation for 62 danske specialforbund.
  • Under Danmarks Idrætsforbund er der i runde tal 6.000 børne- og ungdomsforeninger og 800.000 medlemmer under 18 år. 
  • Projektindsatserne er mange under følgende overskrifter: øge kapaciteten, trænerløfte og trivsel, involvering og rekruttering samt synlighed og videndeling.  
  • Se mere om programmet: www.dif.dk/bornogunge