Send klubbens piger på camp

DIF åbner for en ny runde, hvor foreninger kan søge penge til en DIF og Always #LikeAGirl Camp, som giver piger en unik oplevelse med idrætten som omdrejningspunkt.
6. mar 2020
DIF åbner for en ny runde, hvor foreninger kan søge penge til en DIF og Always #LikeAGirl Camp, som giver piger en unik oplevelse med idrætten som omdrejningspunkt.

Alle idrætsforeninger under DIF har igen mulighed for at søge om økonomisk støtte til at afholde pigecamps og give teenagepiger en stor oplevelse med idræt. En DIF og Always #LikeAGirl Camp har til formål at motivere endnu flere piger til at være aktive i foreningsidrætten.

”Ved at afholde en pigecamp kan man som forening give teenagepiger en helt unik oplevelse på pigernes egne præmisser, og hvor det sociale kommer i første række. Teenagepiger har brug for positive erfaringer med idrætten, og dem kan de få i foreningen sammen med gode kammerater og med trænere, der forstår deres hvad der er vigtigt for dem. En pigecamp kan være netop den oplevelse, der betyder, at pigerne bliver i foreningen eller måske endda begynder med at gå til idræt, fordi de fik lyst til det på campen,” siger Helle Carlsen.

Alle foreninger under DIF, som har aktiviteter for piger i alderen 12-15 år, kan søge. Der er åbent for ansøgninger indtil den 15. april 2020.

Ansøg puljen AlwaysLikeAGirl-Camp

Læs her, hvordan det gik, da Dalum Hjallese Badmintonklub afholdt en weekend-camp for klubbens badmintonpiger i efteråret.