Initiativ

En Synlig og Tydelig Atletstemme

Vi ønsker at være synlige og tydelige i vores repræsentation af de danske eliteatleter, samtidig med at vi er meget bevidste om at de danske eliteatleter har ret til at udtale sig eller ej.
Vi ønsker at være synlige og tydelige i vores repræsentation af de danske eliteatleter, samtidig med at vi er meget bevidste om at de danske eliteatleter har ret til at udtale sig eller ej.

Projekter &

Indsatser

Det mener vi om...

Med vores politiske holdninger er vi, Danmarks Atletkomite, opmærksomme på, at sport og politik ikke kan adskilles, men ud fra et atletperspektiv bør man som minimum sikre, at det politiske ikke tages med ind på banen. 

Formålet med projektet Det mener vi om… er at være tydelige om de dagsordener og politiske forhold, der har stor betydning for danske eliteatleters elitesportskarriere.

Ved at offentliggøre vores holdninger tydeliggør vi vores positioner og står til rådighed for dialog med medier, herunder uddybning og citater.

Vi ønsker at være gennemsigtige i forhold til, hvad vi mener – både om politiske dagsordener og i relation til det arbejde, vi i øvrigt udfører gennem vores øvrige initiativer og projekter.

Workshop med Flemming Toft

Workshoppens formål var at give danske eliteatleter de nødvendige færdigheder og den viden, der skal til for at præsentere sig selv professionelt under interviews ved internationale mesterskaber.

Vi brugte også Solidarity Grant-midlerne i 2023 til at tilbyde professionel medietræning til alle landsholdsatleter. Målet var at styrke atleternes evne til at kommunikere klart og sikkert i interviews – både under internationale konkurrencer og i mere følsomme eller politiske mediesituationer.

At give landsholdsatleter en grundlæggende viden og træning i klassisk mediehåndtering samt social medier-medietræning var essentielt i 2023. Der var stor mediebevågenhed for den geopolitiske situation og for, hvorvidt de russiske atleter kunne konkurrere under neutrale flag til OL og PL i Paris 2024. Vi  hørte, at forskellige medier kontaktede atleter, som skulle til OL i Paris, for at få kommentar til, at russiske atleter kunne konkurrere under neutralt flag. Hvorefter vi koordinerede workshoppen. 

Workshoppen foregik som et hybridarrangement med over 50 deltagere online. Den blev faciliteret af en erfaren dansk journalist og bestod både af oplæg og praktisk træning foran kameraet, herunder forberedelse på kritiske spørgsmål.

 

 

46

Deltager

1

online workshop

+50

afspilninger af workshoppen

Et centralt mål med dette initiativ var at ruste atleterne til at håndtere svære eller politisk følsomme spørgsmål med selvtillid og sikkerhed, som de evt. vil møde af medierne til internationale konkurrencer
Tidl. Atletkomitémedlem, Adam Matthiesen

For mere information