Esport til DIF DM-ugen 2026
Sæt kryds i kalenderen d. 25-28/6 2026, når esporten kommer til DM-ugen i Herning!
DIF DM-ugen viser og hylder det bedste fra toppen af dansk eliteidræt, og som noget helt nyt bliver esporten nu en del af DM-ugen.
2026 markerer nemlig året, hvor esporten for alvor indtager den store scene ved DM-ugen, og hvor esporten i år får en central placering med et bredt udvalg af konkurrencer på tværs af forskellige e-discipliner.
Ved siden af de mere traditionelle sportsgrene, vil esporten blive integreret gennem en række specialforbund, hvor besøgende vil blive præsenteret for den digitale verden og opleve dens voksende betydning. Med deltagelse af esportsaktiviteter under DM-ugen ønsker DIF at bygge bro mellem esport og traditionel idræt og understøtte nye typer af idrætsfælleskaber.
I alt har fem specialforbund ansøgt DIF's eventpulje til deltagelse på DM-ugen, hvoraf alle ansøgere har modtaget tilbud om en hel eller delvis bevilling.
De fem specialforbund er:
🚘 SimRacing v. Dansk Automobil Sports Union
🛫 E-svæveflyvning v. Dansk Svæveflyver Union
🎯 ShootAthlon v. Dansk Skytte Union | Skydesport Danmark
⛵ E-sejlsport v. Dansk Sejlunion
⚽ eFodbold v. Dansk Boldspil-Union
Udover at besøgende kan følge med i esportsaktiviteterne fra sidelinjen, vil der ligeledes være en kom-og-prøv-park i foyeren, som vil blive omdannet til et interaktivt areal. Her kan publikum prøve kræfter med specialforbundnes diverse spil og teknologier, bl.a. Virtual Shotgun Sports (skydning).
Har du lyst til at opleve DM-ugen, så kom forbi d. 25-28/06 2026 til nogle spænende dage i Herning, og oplev esporten helt tæt på!