Bæredygtighed

Årets Specialforbund 2025 bidrager til biodiversitet 

Surf & SUP Danmark har investeret en række 3D-printede rev, der skal give biodiversiteten i Københavns Havn en tiltrængt håndsrækning. 
Jacob Bech Andersen
6. okt. 2026
Surf & SUP Danmark har investeret en række 3D-printede rev, der skal give biodiversiteten i Københavns Havn en tiltrængt håndsrækning. 

DIF kårede i 2025 Surf & SUP Danmark til Årets Specialforbund. Her blev blandt andet eventet VM i SUP, der havde en klar bæredygtighedsprofil, fremhævet som én af årsagerne til at forbundet vandt prisen. Med prisen fulgte 100.000 kr. som forbundet Surf & SUP Danmark valgte at investere en andel af i en række 3D-printede rev.  

I begyndelsen af september blev de 3D-printede rev installeret på spunsvæggene ved Orientkaj i Nordhavn i samarbejde med WWF Verdensnaturfonden. Dermed bliver Surf & SUP Danmarks investering i havnens biodiversitet nu til konkrete nye levesteder under overfladen.  Designet skaber mere overflade og flere hulrum, der fungerer som skjulested og spisekammer for havnens fisk og dermed giver biodiversiteten en håndsrækning. 

”Det ligger i vores DNA at passe godt på miljøet og naturen, særligt havet, som i det daglige fungerer som vores legeplads. Med VM i Københavns Havn havde vi et ønske om at udfordre normerne for, hvordan vi i en eventmæssig kontekst kan arbejde mere bæredygtigt. Derfor føler vi også et ansvar for, at vi på bagkant af eventen, kan give lidt tilbage til byen. Vi er klar over, at vores investering i de 3D-printede rev ikke på nogen måder redder havet, men vi vil gerne gå forrest og være med til at tydeliggøre løsninger, som kan skabe et bedre havmiljø, siger Jakob Færch, bestyrelsesleder i Surf & SUP Danmark

Han bakkes på af Camilla Lyngsø, der er medlem af bestyrelsen i DIF, Danmarks Idrætsforbund med ansvar for klima og bæredygtighed

 "Vi har i dansk idræt et stort ansvar for, at vi passer på planeten, mens vi dyrker vores idræt. Det kan man gøre på mange forskellige måder - eksempelvis ved at bakke om gode grønne ideer, der fremmer bæredygtigheden. DIF kårede Dansk Surf & Sup til Årets Specialforbund i 2025, og det glæder os, at forbundet har valgt at bruge de 100.000 i præmiepenge på det her fantastiske initiativ, hvor idrætten virkeligt giver tilbage til naturen ved at nedsætte 3D-printede rev i vandet i Københavns havn," siger Camilla Lyngsø. 

Revene ved Orientkaj er en del af en række forskellige biodiversitetstiltag i Københavns Havn, hvor WWF Verdensnaturfonden og By & Havn blandt andet allerede har arbejdet med 3D-printede rev, fiskebørnehaver og levesteder for blandt andet ål.

Det ligger i vores DNA at passe godt på miljøet og naturen, særligt havet, som i det daglige fungerer som vores legeplads,
Jakob Færch, bestyrelsesleder i Surf & SUP Danmark

Flere nyheder