Tør jeres unge eksperimentere med fremtidens idræt?

Giv unge muligheden for at afprøve idéer, der kan forme fremtidens idræts- og foreningsliv. Kender I en eller flere unge mellem 13 og 20 år med en idé, der fortjener en chance? Så opfordr dem til at søge om 30.000 kr. til at afprøve den.
Bettina Bai
10. jun. 2026
Giv unge muligheden for at afprøve idéer, der kan forme fremtidens idræts- og foreningsliv. Kender I en eller flere unge mellem 13 og 20 år med en idé, der fortjener en chance? Så opfordr dem til at søge om 30.000 kr. til at afprøve den.

Hvis idrætsforeningerne også i fremtiden skal være relevante og attraktive for unge, kræver det mod til at udvikle sig, udfordre vanetænkning og skabe plads til unges perspektiver, idéer og ambitioner.

Derfor søger Fremtidens Idræt for Børn og Unge (FIBU) nu unge foreningsmennesker mellem 13 og 20 år, som har lyst til at afprøve nye idéer, fællesskaber og aktiviteter.

Som forening kan I hjælpe ved at prikke en eller flere unge på skulderen og opfordre dem til at søge.

Hvad ville jeres unge sætte i gang med 30.000 kr.?

Hvad ville de unge i jeres forening gøre, hvis de fik 30.000 kr. til at afprøve en idé, som ellers aldrig ville blive til noget?

Vi leder efter initiativer, der udfordrer vores forestillinger om, hvad foreningslivet for unge kan være. Vi søger ikke pizzaaftener eller klassiske træningsture, men idéer, der er nysgerrige, modige og nytænkende.

Det kan være projekter, der kombinerer foreningslivet med kultur, bæredygtighed, demokrati, frivillighed eller noget helt andet. Det vigtigste er ikke, om idéen lykkes perfekt, men at den er værd at afprøve.

Søg 30.000 kr. til et ungelaboratorium

Foreninger kan søge op til 30.000 kr. til at gennemføre et ungelaboratorium, hvor unge undersøger nye muligheder for fremtidens idræt og fællesskaber.

Tilmeldingen åbner den 15. juni, og ansøgninger vurderes løbende. Vi ser gerne, at de udvalgte projekter sættes i gang senest i efteråret 2026.

Erfaringer og læring samles op og evalueres i andet kvartal 2027.

Som en del af bevillingen skal de unge bag laboratoriet afsætte minimum to timer til opfølgning og evaluering sammen med en repræsentant fra DIF. Formålet er at samle erfaringer og læring, som kan komme hele foreningsdanmark til gavn.

Ansøgningen skal indeholde

  • En kort beskrivelse af eksperimentet
  • Hvilken udfordring, mulighed eller nysgerrighed I ønsker at undersøge
  • Hvad der gør idéen ny eller anderledes
  • Hvordan de 30.000 kr. skal bruges (estimat)
  • Hvad I håber at lære eller blive klogere på
  • Hvem der står bag idéen (krav om ungeinvolvering)

Derudover skal I oplyse

  • Kontaktperson
  • Mailadresse
  • Telefonnummer
  • Foreningsnavn
  • CFR-nummer

Vi lægger særligt vægt på

  • Unges ejerskab og drivkraft
  • Nytænkning og kreativitet
  • Mod til at eksperimentere
  • Potentialet for ny læring og nye erfaringer

Hvis ansøgningen udvælges til nærmere vurdering, skal I være indstillet på at uddybe idéen og besvare eventuelle opfølgende spørgsmål.

Sådan søger I

Send jeres ansøgning til ungekonsulent i DIF, Kasper Ehlers, på kae@dif.dk.

Vi glæder os til at høre de idéer, som endnu ikke har fået chancen for at blive afprøvet.

 

Flere nyheder