DIF DM-ugen er et stort sport-event, som for femte år i træk viser og hylder det bedste fra dansk eliteidræt. Bag eventet står DIF - i tæt samarbejde med de mange specialforbund - og værtsbyen Herning. DR er mediepartner på eventet.
Danmarks største går sammen med Danmarks bedste
Med over 45 sportsgrene er DIF DM-ugen blevet et udstillingsvindue for mangfoldigheden i dansk idræt, når de mange danmarksmestre skal kåres på blot en uge. Her bliver alt fra dans og bordtennis til skydning og atletik bragt helt tæt på publikum midt i værtsbyen – både for de mange fremmødte og for seerne hjemme foran tv-skærmen.
Et partnerskab med fælles ambitioner
Netop mødet med de mange forskellige sportsgrene er en af grundene til, at Novo Nordisk går ind i partnerskabet.
”DM-ugen har på få år udviklet sig til en begivenhed, der samler danskerne om idræt og bevægelse. For os er et samarbejde rigtigt, fordi bevægelse spiller en vigtig rolle for sundhed, og fordi DM-ugen kan inspirere flere til at prøve nye sportsgrene og blive en del af aktive fællesskaber,” siger Mads W. Ø. Larsen, landechef i Novo Nordisk Danmark.
”Vi ser samtidig et stærkt værdifællesskab med DIF, blandt andet omkring det at skabe et sundere Danmark. DIF fremmer sundhed igennem bevægelse, Novo Nordisk fremmer sundhed igennem oplysning om sundhed, for eksempel om svær overvægt,” fremhæver landechefen for Novo Nordisk Danmark.
”DM-ugen er en god mulighed for styrke bredden ved at hylde eliten og få endnu mere oplysning om sammenhæng mellem bevægelse og sundhed,” siger landechefen i Novo Nordisk Danmark, Mads W. Ø. Larsen.
”DM-ugen er en god mulighed for styrke bredden ved at hylde eliten og få endnu mere oplysning om sammenhæng mellem bevægelse og sundhed,”Mads W. Ø. Larsen, landechef i Novo Nordisk Danmark
Inspiration til et mere aktivt Danmark
Hans Natorp, formand for DIF, glæder sig over partnerskabet:
”Når man oplever DIF DM-ugen på tæt hold, mærker man publikums begejstring. Folk bliver grebet af stemningen, intensiteten og mødet med de mange forskellige sportsgrene og imponerende atleter. Det inspirerer os. Ikke nødvendigvis til at blive eliteatleter, men til selv at bevæge os og opleve glæden ved idræt og fællesskab.
Derfor er jeg også virkelig glad for, at Novo Nordisk kan se den værdi, som DIF DM-ugen skaber for danskerne og vil være med til at inspirere endnu flere til et aktivt liv.”
Oplevelser og aktiviteter for publikum
Partnerskabet med Novo Nordisk giver publikum mulighed for blandt andet at møde ryttere fra Team Novo Nordisk samt at prøve forskellige aktiviteter med fokus på bevægelse.
Partnerskabet gælder i første omgang DIF DM-ugen 2026.