Administration
Minister bekræfter: De fleste foreninger er undtaget krav om digital bogføring
Langt hovedparten af de danske idrætsforeninger kan se bort fra den bogføringspligt, der indføres i starten af 2026. Det betyder blandt andet, at de slipper for at indføre et digitalt bogføringssystem.
Det fremgår af et svar på et såkaldt §20-spørgsmål i Folketinget, som erhvervsminister Morten Bødskov har besvaret i denne uge.
”Foreninger har kun pligt til at bruge et digitalt bogføringssystem, hvis de er bogføringspligtige efter bogføringsloven, og i så fald kun hvis de har erhvervsaktivitet af et omfang, der har oversteget en nettoomsætning på 300.000 kr. årligt i de seneste to år,” fremgår det af svaret med henvisning til Erhvervsstyrelsen.
Af svaret fremgår det yderligere, at hverken kontingentindbetalinger eller enkeltstående markeder og lotterier indgår i den samlede omsætning. Det gør til gengæld drift af spisesteder og webshops.
Kan være en stor hjælp
Det er derfor vurderingen fra både Erhvervsstyrelsen og DIF, at det vil påvirke meget få af foreninger.
Selvom man ikke er omfattet af lovkravet, kan det fortsat være en god idé at undersøge mulighederne i digital bogføring.
Omkostningerne er for mange af værktøjerne begrænsede, og der er en lang række fordele, som de fleste foreninger kan have glæde af.
For eksempel, at:
- Det øger god regnskabspraksis, herunder bedre sikring af bilag
- Det gør det lettere at overtage opgaven som kasserer, i stedet for at skulle overtage et selvudviklet system
- Det automatiserer processer ift. udarbejdelse af årsregnskab
- Det giver mulighed for at få support
Læs svaret fra Morten Bødskov og find link til bogføringsloven her.