De bliver med en smil på læben kaldt for den nordjyske skydemafia, og lørdag satte flere nordjyske skytter sit præg på DM-finalerne i skeetskydning.
Emil Pedersen fra Jetsmarks Sogns Jagtforening snuppede guldet, Kasper Rasmussen fra Aalborg Flugtskydnings Forening fik sølv, mens Andreas Kragbæk, Jetsmarks Sogns Jagtforening tog bronzemedaljen.
”Det er megafedt at vinde DM-guld, og det er virkeligt fedt at gøre det her foran et stort publikum, i en lille sportsgren, som ellers ikke bliver set ret meget. Det har været en stor oplevelse at være med," siger Emil Pedersen, guldvinder fra Jetsmarks Sogns Jagtforening og fortsætter:
”Det er jo en slags mini-ol og et mega fedt koncept. De mange sportsgrene gavner hinanden. Der kommer mange mennesker og ser noget som de måske ikke normalvis gør. Og så giver det lidt nerver på. Jeg kunne i hvert fald godt mærke at der var flere øjne på en i forhold til hvad vi er vant til."