DM-ugen

Duellen

OL-skytterne Rikke Mæng Ibsen og Stephanie Grundsøe er igen klar til en duel om DM-guldet, når de mødes ved DIF DM-ugen i Aalborg. Stephanie Grundsøe håber på revanche fra sidste år.
Søren Juul Rasmussen
18. jun. 2025
OL-skytterne Rikke Mæng Ibsen og Stephanie Grundsøe er igen klar til en duel om DM-guldet, når de mødes ved DIF DM-ugen i Aalborg. Stephanie Grundsøe håber på revanche fra sidste år.

Det var de berømte små marginaler, der sidste år afgjorde, at DM-guldmedaljen i skydning 10 meter riffel skulle hænges om Rikke Mæng Ibsens hals og ikke Stephanie Grundsøes.

De to OL-skytter, konkurrenter og landsholdskolleger er med i feltet igen i år, og Stephanie Grundsøe håber på, at guldet denne gang ender hos hende.

”Jeg glæder mig rigtig meget til konkurrencen, og jeg kunne godt forestille mig, at det bliver tæt. Det kunne være sjovt, hvis Rikke og jeg stod som de sidste to igen, og så håber jeg jo lidt på en revanche,” siger Stephanie Grundsøe, der kommer til Aalborg med masser af selvtillid og en stribe førstepladser fra en Masters-konkurrence i Aarhus.

25-årige Stephanie Grundsøe bor på sjette år i Texas i USA, men DM i Aalborg skulle hun ikke gå glip af.

”Jeg synes, at DM-ugen er et fedt koncept, hvor vi kan samles på tværs af sportsgrene, alder og køn, og det giver bare en god dynamik. Derfor er det også helt bevidst, at jeg er i Danmark i juni, så jeg kan være med til DM-ugen,” siger Stephanie Grundsøe.

Flere favoritter
Den forsvarende danske mester Rikke Mæng Ibsen kommer også til Nordjylland med håb om guld, men samtidig har en længere træningspause fået hende at skrue lidt ned for forventningerne.

”DM er altid stort, og DM-ugen er et genialt koncept, så jeg glæder mig og håber da på at kunne tage guldet igen i år, men der er også andre skytter med, som er virkelig dygtige. Samtidig har jeg efter sidste års OL haft brug for en ordentlig pause, så min træningsmængde har været på et lidt lavere leje end ellers,” siger 34-årige Rikke Mæng Ibsen. 

DM i 10 meter riffel afvikles fredag, lørdag og søndag i Nordkraft. Se de præcise tidspunkter på www.dmugen.dk eller download DM-ugen app’en.

DM-ugen er et genialt koncept, så jeg glæder mig og håber da på at kunne tage guldet igen i år Rikke Mæng Ibsen, forsvarende DM-vinder

Flere nyheder