SUPer succes

Stand up paddle er her der og alle vegne for tiden, og sommeren har budt på masser af SUP-aktiviteter langs de danske kyster, havne og fjorde - blandt andet ved Dansk Surf & Raft Forbunds succesrige event Danish SUP Tour. Et event, der appellerer til både bredden og eliten.
2. sep 2020
Stand up paddle er her der og alle vegne for tiden, og sommeren har budt på masser af SUP-aktiviteter langs de danske kyster, havne og fjorde - blandt andet ved Dansk Surf & Raft Forbunds succesrige event Danish SUP Tour. Et event, der appellerer til både bredden og eliten.
Hvis du har holdt ferie hjemme i Danmark denne sommer, og det har du ganske sikkert, så har du næppe undgået at bemærke, at stand up paddle (SUP) er blevet voldsomt populært. Børn, unge, ældre, kvinder, mænd og andet godtfolk har taget SUP-sporten til sig, og lige nu synes idrætsgrenens fremmarch ustoppelig såvel nationalt som internationalt.

”Vi har endnu ikke fået de nye officielle medlemstal, og vi venter også spændt på tal fra rapporten ’Danskernes motions- og sportsvaner’, men vores mavefornemmelse siger da, at der er virkelig godt gang i stand up paddle-kulturen i øjeblikket både i Danmark og i resten af verden. Vi hører om ventelister i flere af vores foreninger, vi hører om butikker og distributører, der melder om total udsolgt af SUP-boards, og vi ser generelt en høj aktivitet på vandet, så vi er da klart positive,” lyder det fra sekretariatschef i Dansk Surf & Raft Forbund, Michael Lindberg.

Fundament på plads
Sporten er – modsat hvad mange måske tror - ikke splinterny herhjemme. Udviklingen af SUP-kulturen har været under opsejling i nogle år - blandt andet anført af den mangedobbelte danske verdensmester Casper Steinfath. Men denne sommer synes sporten for alvor at have fået fat i den almene idrætsog vandglade danskere:

”Det hænger muligvis lidt sammen med corona, og det faktum at de fleste danskere har været hjemme denne sommer og måske tænkt; ’måske vi skulle give det der SUP en chance nu’. Men heldigvis har vi gennem de seneste år fået fundamentet på plads for sporten i Danmark med forbund, foreninger og surfskoler, så vi har været klar til fremgangen,” siger Michael Lindberg.

Stand up paddle appellerer – lidt ligesom motionsløb – til såvel den klassiske foreningsidrætsudøver som den selvorganiserede motionist. Og det passer Dansk Surf & Raft Forbund fint:

”Vi har en strategi om, at vi ikke er tunnelfokuseret på foreningerne. Vi vil selvfølgelig rigtig gerne have, at stand up padlerne melder sig ind i vores klubber, men man behøver altså ikke være medlem for at kunne modtage træning og deltage i vores events. Vi vil også have tilbud til det selvorganiserede miljø, og det får vi yderligere fokus på i de kommende år.”