Er din holdkammerat guld værd?

Mere end 160 drenge og piger er allerede blev indstillet til prisen DIF og Nordea-fondens Fidusbamse, som skal gå til Danmarks bedste holdkammerat. Det er stadig muligt at indstille.
28. okt 2014
Mere end 160 drenge og piger er allerede blev indstillet til prisen DIF og Nordea-fondens Fidusbamse, som skal gå til Danmarks bedste holdkammerat. Det er stadig muligt at indstille.

Mere end 160 drenge og piger er allerede blev indstillet til prisen DIF og Nordea-fondens Fidusbamse, som skal gå til Danmarks bedste holdkammerat. Det er stadig muligt at indstille.

Siden 1. oktober har det været muligt at indstille en ung idrætsudøver mellem 12 og 19 år til prisen DIF og Nordea-fondens Fidusbamse. Den mulighed er der indtil nu over 160 personer, som har benyttet sig af. Det kan man bestemt ikke fortænke dem i. Der er nemlig mere end blot æren på spil. Vinderen, som bliver kåret ved DR-showet SPORT 2014, kan se frem til en uforglemmelig idrætsrejse til en værdi af 100.000 kroner med hele sit hold.

Det er stadig muligt at indstille en dreng eller pige. Frem til 15. november kan man på www.fidusbamsen.dk nominere en kandidat ved at uploade et billede af vedkommende og beskrive en situation, der viser, hvorfor personen er den bedst tænkelige holdkammerat.

Download artikel
DIF ved, at foreningerne er sprængfyldt med unge mennesker, som hver dag er med til at gøre det endnu federe for alle de andre at dyrke sport. Unge mennesker, som har den rette holdånd til at komme i betragtning til DIF og Nordea-fondens Fidusbamse.

Men vi ved også, at tiden nogle gange er knap. Derfor tilbyder vi her en grydeklar artikel, som man kan bruge på foreningens hjemmeside. Det eneste, man skal gøre, er at indsætte foreningens navn. Det kunne jo være sjovt, hvis det var en fra jeres forening, som stod på podiet i Herning og modtog prisen.

Download artiklen her.