Få opskriften på ”Det gode træningsmiljø”

Har du brug for en metode til at arbejde med klubudvikling? Så kig nærmere på DIF´s ”Det gode træningsmiljø”. Her tager vi afsæt i det, de fleste frivillige i klubben brænder for – deres egen idræt – og bruger den som platform til at tale om, hvordan man kan udvikle klubben som helhed.
22. mar 2013
Har du brug for en metode til at arbejde med klubudvikling? Så kig nærmere på DIF´s ”Det gode træningsmiljø”. Her tager vi afsæt i det, de fleste frivillige i klubben brænder for – deres egen idræt – og bruger den som platform til at tale om, hvordan man kan udvikle klubben som helhed.

Konceptets formål
Konceptet gør det nemt for dig som udviklingskonsulent at hjælpe klubberne med at få sat træningstilbuddene og kvaliteten af træningen i centrum.

Konkret ender klubben ud med en træningsmiljøpolitik og en beskrivelse af trænernes arbejdsvilkår. Udarbejdelsen af dette foregår over 2x4 timer hvor både ledelsen i klubben og trænerne sidder sammen og udvikler klubbens fremtidige træningsmiljø, i samarbejde med forbundets udviklingskonsulent.

Annette Westermann fra Dansk Bordtennis Union fortæller

Det gode træningsmiljø skaber en fælles platform for klubbens ledere og trænere, hvor de får indblik i hinandens arbejde og får afstemt forventningerne og krav til hinanden. Det har betydet at dialogen mellem klubbens ledelse og trænere er blevet styrket. Det gode træningsmiljø styrker klubben som helhed fordi der bliver sammenhæng mellem de politikker, der udarbejdes i bestyrelsen og den praksis som trænerne udbyder. Som sidegevinst har det gode træningsmiljø styrket den røde tråd i træningen fordi trænerne også får talt sammen omkring, hvad der kræves af spillerne på hvilket hold og få talt om, hvad der skal til for at spillerne kan rykke op til et bedre hold.

Vil du vide mere
Torsdag den 18. april fra 13.00 – 15.00 kan du få en introduktion til konceptet, samt at høre de foreløbige erfaringer som dine kollegaer i specialforbundene har med konceptet.

Du er også altid velkommen til at kontakte udviklingskonsulent Johannes Madsen, jma@dif.dk, telefon 43 26 20 47

Læs mere om det gode træningsmiljø HER

Tilmelding
Senest den 12. april 2013 til Camilla Kruse på ckr@dif.dk, telefon 43 26 20 44