(Hvis din forening vil søge om tilskud til idrætsaktiviteter, så kontakt jeres specialforbund.)
Minisport: DIF giver konsulentbistand og økonomisk støtte til foreninger, der indfører minisport for børn mellem fem og ti år efter DIF's minisportsmodel. Kontakt konsulent Helle Carlsen, tlf. 43 26 20 51, hca@dif.dk
Rentefrit lån Danmarks Idræts-Forbund giver lån som hjælp til selvhjælp og lånet gives kun mod eget specialforbunds garanti, bankgaranti eller kommunegaranti.
DIF giver kun lån til nybyggeri, udvidelse, modernisering samt væsentlige reparationsarbejder og energibesparende foranstaltninger til klubhuse og lignende samt til faste anlæg af forskellig art (ikke haller) på maksimum 125.000 kroner. Lånene er rentefrie og afdrages i løbet af fem år med lige store halvårlige afdrag. Foreninger kan ikke få lån til at indfri gæld.
Husk at søge om lån, inden projektets sættes i gang. Send eventuelle tegninger og beskrivelser med låneansøgningen, der også skal indeholde foreningens sidste regnskab og love. Hvis foreningen melder sig ud af sit specialforbund, skal restgælden betales med det samme.
Kontakt: Danmarks Idræts-Forbund, DIF SekretariatIdrættens Hus2605 BrøndbyKontorelev Ulrik HansenTlf. 43 26 20 23, uha@dif.dkHent ansøgningsskema som pdf: Rentefrit lån
Martha og Niels Nielsens Mindefond DIF varetager administration og uddeling af legater for Martha og Niels Nielsens Mindefond. Fonden kan søges af medlemmer af en idrætsforening, der er medlem af et specialforbund i DIF. Aktive, trænere og ledere kan alle komme i betragtning, dog vil ansøgere inden for gymnastik og svømning nyde særlig bevågenhed pga. stifternes tilknytning til disse idrætsgrene. Der kan ikke søges støtte til uddannelse - her henvises i stedet til DIF's uddannelsesfond ovenfor.
Ansøgningen skal indeholde en kort beskrivelse af hvilket formål legat søges til samt det ansøgte beløb og budget. Desuden oplyses navn, adresse og tlf. samt hvilken forening (medlemsnummer hos Danmarks Idræts-Forbund) og specialforbund under DIF, man er medlem af.
Ansøgning sendes til:Danmarks Idræts-Forbund, DIF ØkonomiIdrættens Hus2605 BrøndbyAtt. Per Langthaler
Foreningen til indkøb af boldrekvisitter (FIB)Formålet med legatet er at støtte ungdomsarbejde på amatørbasis i foreninger og unioner under DIF. Målet er at bidrage til boldspilsagens fremme i Danmark. Legatstøtten foregår på den måde at Foreningen til indkøb af boldrekvisitter udlodderbolde til turneringer eller tilsvarende arrangementer.
Foreninger og unioner under DIF, der skal afholde ungdomsturneringer eller lignende, kan søge boldlegatet om bolde til arrangementerne. Ansøgningerne behandles på FIB’s legats årlige bestyrelsesmøde.
Klik for ansøgningsskema i pdf FIB's fundats i pdf Se hvem der har fået del i uddelingerne i marts 2011.
Send ansøgningen til DIF: mvh@dif.dk
Danmarks Idræts-Forbund Brøndby Stadion 20, 2605 Brøndby tlf. 43 26 26 26 dif@dif.dk